Ana Sayfa / Vergi Cezaları / Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama -MTV

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama -MTV

Motorlu taşıtlar Vergisi Hesaplama MTV

Motorlu taşıtlar Vergisi  Yani MTV Hesaplama   “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” hükmüne,Dördüncü fıkrasında ise, “Bu suretle hesaplanan ve ödenmesi gereken vergi miktarlarında 1 Yeni Türk Lirasının altındaki tutarlar dikkate alınmaz.” hükmüne yer verilmiştir. 2015 yılına ait  mtv hesaplama tablosu aşağıda  detaylı şekilde gösterilmiştir.  Dilerseniz 2015 yılı Motorlar Taşıtlar Vergisi hesaplama için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz. Gelir iadaresinden alınan bu bilgilerde  araç türüne göre ve  motor hacmine göre hesaplamalar ve listeler ayrı ayrı gösterilmiştir.

2014 yılı için yeniden değerleme oranı % 10,11 (on virgül on bir) olarak tespit edilmiş ve 441 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği2 ile ilan edilmiştir

Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları siciline zirai ilaçlama amacıyla kullanılmak üzere kayıt ve tescil edilmiş olan uçaklar için, bu tarifede belirtilen motorlu taşıtlar vergisi tutarları yüzde 25 oranında uygulanır.

Mtv hesaplaması yaparken aracınızın yaşı  hangi tipe girdiği örneğin motosiklet, kamyon vb şekilde  ve motor silindir hacmini  bilmeniz gerekmektedir.  bunları öğrendikden sonra  gib mtv hesaplama 2015  sitesine girip otomatik olarak  hesaplama yapabilirsiniz, gelir idaresinin linki  en alta verilmiştir.

 2015 YILI MOTORLU TAŞIT VERGİSİ-MTV  VERGİ TUTARLARIMTV Sorgulama

 

Motorlu taşıtlar Vergisi Hesaplama MTV
Motorlu taşıtlar Vergisi Hesaplama MTV

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın