Ana Sayfa / Araç Muayene / Motosiklet Muayenesi

Motosiklet Muayenesi

– Motosiklet Muayenesi

Azami tasarım hızı 45km/saatten ve/veya silindir kapasitesi 50 cm küp ten fazla olan sepetli eya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlardır.

Motorlu Bisiklet

Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motor ise silindir hacmi 50cm küpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlardır.

MOTORLU BİSİKLETLER İLE MOTOSİKLETLERİN TESCİL EDİLMESİ E DÜZENLİ OLARAK MUAYENE EDİLMELERİ ZORUNLUDUR.

– BİSİKLET

Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürmek suretiyle harekete eden motorsuz araçlar ile azami sürekli anma gücü 0,25 kilovatı geçmeyen elektrik motorlu araçlar bisiklet olarak tanımlanır.

Bisiklet tescil edilmez ve muayeneleri yapılmaz.

motosiklet-muayeneELEKTRİK MOTORUNUN GÜCÜ 0,25 KİLOVATTAN BÜYÜK OLANLAR, MOTORLU BİSİKLETTİR. BU ARAÇLARIN TESCİL EDİLMESİ VE DÜZENLİ OLARAK MUAYENE EDİLMELERİ ZORUNLUDUR.

1-) İşe Aracı Tanımakla Başlanır

Diğer motorlu taşıtlar ve römorkların muayenelerinde olduğu gibi motosiklet muayenesine de önce aracın tanımını oluşturan plaka, şasi ve motor numaralarının kontrolü ile başlanır. Bu numaralar aracın tescil belgesinde belirtilenlerle bire bir uyumlu olmalıdır. Motosikletlerin şasi numaraları genellikle ön çatal üzerinde veya sele altında bulunur. Motor numarası ise motor bloğu üzerinde çakılıdır.

2-) Kontrol Merkezi Direksiyon Sistemi

Motosikletin hareket halindeyken dengeli olması ve sürücünün mutlak kontrol için direksiyon sistemi kusursuz çalışmalıdır. Motosikletin kontrolünü sağlayan donanımların çoğu, gidon üzerine yerleştirilirken sürücünün kolay ve güvenli kullanımı amaçlanmıştır. Direksiyon kilidi, direksiyon mili boşluğu, direksiyon sınır dayamaları, fren hortumları, kumanda telleri ve elektrik kablolarının herhangi bir yere sürtüp sürtmediği e zorlanıp zorlanmadığı muayene sırasında kontrol edilir. El freni, depriyaj, el ve pedal mekanizmalarında boşluk, eğilme, tellerde kopma olup olmadığı da gözden geçirilir. Aydınlatma ve uyarı ışıklarının fonksiyonelliği, sağlamlığı ve uygunluğu gözle ve istasyondaki aynalar yardımı ile yapılır(sinyal lambaları, varsa dörtlü ikaz lambaları, kısa e uzun huzmeli farlar, fren lambaları, park lambaları vb.) Kornanın fonksiyonu da bu esnada kontrol edilen unusurlardandır.

3-) Lastikler Yol Tutuşun Güvencesi

Motorlu taşıtlarda ve römorklarında, yola temas eden ve tutunmayı sağlayan lastikler motosikletlerde de muayene edilen başlıca unsurlardır. Lastiklerin yola temas yüzeyinin orta bölümünde bulunan ve bu yüzeyin yaklaşık dörtte üçünü enli diş kemerine ana diş profili denir. Motosiklerde ana dış profili derinliği en az 1 mm olmalıdır.

4-) İyi Bir Sürüş İçin, İyi Bir Fren Sistemi

Fren diskinde; çatlak, eğrilik, dengesiz ve fazla aşıntı olup olmadığı, fren balatasının kalınlığı ve dengesiz aşıntı kontrol edilir.

Kaliperin sabitliği ve fren borularındaki sızdırmazlık da muayeneden geçirilen bölümlerdir. Fren balataları aşındıkça, fren hidrolik seviyesi düşer. Üstteki şekilde görülen fren hidrolik kabında, fren hidrolik seviyesini anlamak mümkündür. Anormal bir seviye düşüklüğü görülürse sızıntı e balata kontrolünde bu yönden de değerlendirme yapılır.

5-) Kesintisiz Hareket

Direksiyon milini yataklayan gidon rulmanının sağlamlığı muayene edilir. Direksiyon sağa ve sola yavaşça çevrilerek, kesintisiz ve zorlanmadan döndüğü teste tabi tutulmalıdır. Böylelikle gidon rulmanının işlevselliği kontrol edilmiş olur.

6-) Farınız Açık Olsun

Motosikletlerin far ayar kontrolü, sürücü motosiklet üzerinde oturuyorken(yol konumundayken)kısa ve uzun far için ayrı ayrı yapılır.

KASK E GÖZLÜK HAYATİ ÖNEM TAŞIR

Motorlu bisiklet e motosikletlerde; yanmayacak e başı, ısı, çarpma ve dış tesirlere karşı koruyacak, görme ve işitmeye engel olmayacak, kolay takılıp çıkarılacak nitelikte koruma başlığı olmalıdır. Gözü dış tesirlere karşı koruyacak, normal görüşü bozmayacak e görüşe engel olmayacak bir koruma gözlüğü tercih edilmelidir. Başlığın gözlüğü varsa ayrıca gözlük gerekmemektedir.

 

Hakkında admin

Ayrıca bakınız

Trafik Muayene Sık Sorulan Sorular

Trafik Muayene Sık Sorulan Sorular Ağır kusurlu araçla trafiğe çikabilir miyim? Ağır Kusur: Aracın muayenesi ...

Bir Cevap Yazın