Ana Sayfa / Araç Muayene / Traktör Muayenesi

Traktör Muayenesi

Traktör Muayenesi

Lastik Tekerlekli Traktörler; ana işlevi çekme gücü sağlamak olan ve tarım veya ormancılık alanlarında kullanılan aletler çekmek, itmek, taşımak veya tahrik etmek için özel olarak tasarlanmış, en az iki dingilli, lastik tekerlekli motorlu araçlardır. Karayolu Trafik Yönetmenliği’nde T Sınıfı araçlar olarak sınıflandırılmışlardır. Lastik Tekerlekli Traktörler ile her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir periyodik muayeneye tabidir.

Traktörün EGM tescil kayıtlarında, traktöre ait bir römorkun kaydı mevcut ise ve muayeneye bu römork ile birlikte gelinmesi durumunda traktör, römorku ile birlikte muayeneye alınır.

Traktörlerin muayene süreçlerinde yapılan kontrol ve testler ile; can e mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak veya tamirine ihtiyaç duyulacak derecede kusurlarının/eksikliklerinin bulunup bulunmadığı, karayolunda seyir etmesinde sakınca olup olmadığı kontrol edilir.

Traktör sistemlerinin çalışma ilkeleri otomotiv sistemleri ile paralellik arz etmesine karşın, karakteristik özellikleri bulunan sistem e yapılar ile donatılmışlardır. Traktörlere özel sistemlerin muayene esaslarının başlıcaları şunlardır.

1-) Kumanda sistemleri: Traktörlerde hareket 2 ya da 3 adet vites (kumanda) kolu ile sağlanır. Bunlar; hız(hızlı-yavaş) kumanda kolu, vites kolu e mekik (ileri-geri) kumanda koludur.

Yardımcı güç çıkış kumanda kolu ise; hidrolik kaldırıcı sistemlerini; yardımcı güç çıkışı kontrol eder. Ayrıca traktörlerin özelliklerine göre çift çeker kumanda kolu ve difarensiyel kilidi kumandaları da mevcuttur.

Kumanda sistemlerinin fonksiyonlarını yerine getirip getirmediği kontrol edilir.


traktormuayene2-)
Gösterge Paneli: Gösterge panelindeki kontrol(ikaz) lambalarının kilometre veya çalışma saatinin çalışması kontrol edilir.

3-) Döner Tepe Lambası: Karayolları Trafik Yönetmenliği’ne göre; traktörlerde flaşörlü yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası bulundurulması zorunludur. Bu lambanın aydınlatmadan ayrı bir kumanda (anahtar) ile çalışması gereklidir.

4-) Emniyet Çerçevesi: Emniyet çerçeveleri traktörün derilmesi durumunda sürücünün güvenliğini sağlayan bölümdür. Bu parça çalışma yüksekliğinin sınırlı olduğu alanlarda çalışabilmek için katlanabilir tipte de yapılabilir. Katlama sürücünün güvenliğini azaltacağından yalnızca gerekli durumlarda kullanılmalıdır. 01.01.2001 tarihinden sonra üretilen traktörler de devrilmeye karşı onaylı emniyet çerçevesi (rops), kabin veya tenteli emniyete çerçevesi bulunmalıdır. Kabinler E onaylı olmalıdır. Traktörlerde 04.10.2001 üretim tarihinden itibaren (sol dış kısmında), en az bir adet arka dikiz aynası bulunmalıdır.

5-) Fren Pedal Kumandaları: Traktörlerde frenler sağ ve sol fren olarak iki ayrı pedal ile kumanda edilir. Yol sürüşünde bu iki pedal, bir mandal ile birbirine sabitlenir. Gerekli durumlarda, bu mandal açılarak sol tarafın veya sağ tarafın frenleme yapması sağlanabilir.

6-) PTO(Yardımcı Güç Çıkışları): Güç aktarma kutusu olarak da bilinen PTO; ticari araçların ve traktör vb. araçların üst yapıları için ekstra güç alınması gerektiğinde kullanılan, aracın ana şanzımanından(vites kutusundan) aldığı gücü hidrolik pompa veya mekanik aksamlar vasıtası ile üst yapıya ileten güç aktarma sistemleridir. Güvenlik gereği kuyruk mili kapağı, kuyruk mili çalışmadığı ya da herhangi bir ekipmana bağlı olmadığı durumlarda daima takılı olmalıdır.

7-) Traktörün askı sitemi, traktöre bağlanacak her türlü ekipmana güç verip kumanda edecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sistemlerde tehlike oluşturacak unsurların, bağlantı arızalarının ve yağ kaçaklarının bulunmaması gereklidir.

😎 Traktör römorklarının 2 adet üçgen arka işaret levhaları, aydınlatma e ışıklı sinyal cihazları, geri yansıtıcı(reflektif) şeritleri kontrol edilir.

Traktörün aydınlatma ve ışıklı sinyal cihazları, bunların fonksiyonları kontrol edilir. Traktörlerde far ayar kontrol cihazı ile far ayar ölçümü yapılmaz.

9-) Traktörlerde fren testi yolda gözlenerek yapılır. Yolda yapılan fren testi sırasında yerde oluşan fren izleri ile durma mesafesi dikkate alınarak fren kuvvetlerinin yeterliliği kontrol edilir.

Sağ ve sol tekerleklerde üretilen fren kuvvetlerinin arasındaki fark (fren sapması) da gözlemlenir.

10-) Ön kısımda yer alan ağırlıkların bağlantı yerleri ve sabitliği, lastikler, jantlar, bijon bağlantılarının durumu, direksiyon sistemi, tekerlek rulman boşlukları kontrol edilir. Traktörlerde stepne bulundurma zorunluluğu yoktur.

11-) Traktörde sonradan yapılan kuyruk mili (PTO) veya diğer ekipman tadilatları da preje ve hesapları ile kontrol edilir.

Traktör Muayenesi Ön Hazırlık

Kontrol Listesi

Araç muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi ve aracınızın muayeneye kabulü için, aşağıda belirtilen kontrollerin tarafınızca yapılması, işlemlerinizin hızlıca ve kolaylıkla hayata geçmesini sağlar. Muayene öncesi belirtilen hususları kontrol etmenizi ve belirtilen tüm belgelerin asıllarını yanınızda bulundurmanızı önemle rica ederiz.

İSTASYONA GELMEDEN ÖNCE BELGELERİNİZİ KONTROL EDİN!

Muayeneye gelirken araç ruhsatınızı yanınızda getiriniz. (Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noterler tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noterlerce verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” muayene sırasında yanınızda olmalıdır.)

– T.C. Kimlik No’sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

– Muayeneye getireceğiniz traktör size ait değilse, 1 ay içinde başka birine ait sadece bir aracı muayeneye getirebilirsiniz. Aksi durumda vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getiriniz.

– Eğer trafik sigortanızın geçerlilik tarihi geçmiş ise, sigortanızı yeniledikten sonra muayeneye gelmelisiniz. Ayrıca muayene öncesi trafik cezası borcunuz olmamalıdır.

– Traktörünüzde Tadilat Varsa…

Traktörünüze tadilat yapılmış ise (kabin montajı, sonradan takılan kuyruk mili (PTO) veya kazma küreme ekipmanı montajı vb.), bu tadilatın proje ve hesaplarının onaylatılmış ve tadilatın ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir. Eğer bu işlem yapılmadıysa, “Tadilat Muayenesi’’ne başvurulmalıdır.

“Periyodik Muayene”, “Zorunlu Muayene” ve “Tadilat Sonrası Muayene” ile ilgilidir.

KENDİ KENDİNİZE ARACINIZI KONTROL EDİN!

– Traktörünüzün her iki plakasının da olduğuna emin olun.

– Traktörünüzün lambaları, sinyalleri ve farlarının çalıştığına emin olun.

– Flaşörlü tepe lambanız çalışır durumda olmalıdır.

– Traktörünüzün frenlerinin (sağ ve sol) ayrı ayrı ve el freninizin çalıştığına emin olun.

– Kornanızın çalışır durumda olması gerekmektedir.

– 01.01.2001 tarihinden sonra traktörlerde emniyet çerçevesi (ROPS) veya kabin takılı olması zorunludur.

– Traktörünüz kabinli ise e onaylı olmalı, silecekler çalışır durumda olmalı, camları hasarsız ve eksiksiz olmalıdır.

– 04.10.2001 tarihinden sonra traktörünüzde asgari sol dikiz aynası olması gerekmektedir.

– Traktörünüzün tekerlek rulmanlarında (bilyalarında) boşluk olmaması gerekmektedir.

– Traktör tekerleklerinizdeki bijonlar eksiksiz olmalıdır.

– Traktörünüzde direksiyon ve fren hidrolik yağ kaçaklarının olmadığına emin olun.

– Traktörünüzde kuyruk mili muhafazasının olması gerekmektedir.

– Eğer muayeneye römork ile gelirseniz traktör römorkunuzda 2 adet arka işaret levhası geri yansıtıcı (reflektif) şeritlerin olması gerekmektedir

 

* Yukarıda bahsi geçen kontrolleri yaparak aracınızın basit sorunlardan ötürü muayenede başarısız olmasını önleyebilirsiniz. Ancak, aracınızda belirtilen sorunların olmaması, araç muayenenizin olumlu sonuçlanacağına işaret etmez. Muayene sırasında, aracınızda, sadece uzman teknisyenlerimizce tespit edilebilecek kusurlar mevcut olabilir.

Hakkında admin

Ayrıca bakınız

Trafik Muayene Sık Sorulan Sorular

Trafik Muayene Sık Sorulan Sorular Ağır kusurlu araçla trafiğe çikabilir miyim? Ağır Kusur: Aracın muayenesi ...

Bir Cevap Yazın